فکر سیدنی مستند ایرانی جشنواره کارگردان

فکر: سیدنی مستند ایرانی جشنواره کارگردان جشنواره فیلم اخبار فرهنگی و هنری

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی جزییات آخرین تغییرات لایحه بودجه سال 97 کل کشور در مجلس

بررسی لایحه بودجه سال1397 کل کشور در کمیسیون تلفیق مجلس آخر یافت و این لایحه به هیات رییسه مجلس ارجاع شد، پیگیری نهایی به این لایحه کلان اقتصادی از یکشنبه آینده

جزییات آخرین تغییرات لایحه بودجه سال 97 کل کشور در مجلس

جزییات آخرین تغییرات لایحه بودجه سال 97 کل کشور در مجلس

عبارات مهم : کمیسیون

بررسی لایحه بودجه سال1397 کل کشور در کمیسیون تلفیق مجلس آخر یافت و این لایحه به هیات رییسه مجلس ارجاع شد، پیگیری نهایی به این لایحه کلان اقتصادی از یکشنبه آینده در منزل ملت شروع می شود.

به گزارش ایرنا، پیگیری به لایحه بودجه سال آینده کل کشور روز گذشته بعد از 25 روز در کمیسیون تلفیق مجلس شورای آخر یافت.

جزییات آخرین تغییرات لایحه بودجه سال 97 کل کشور در مجلس

اعضای کمیسیون تلفیق از پنجم دی ماه بررسی این لایحه را شروع کردند که کلیات لایحه در جلسه دهم دی ماه با اکثریت آرا تصویب شد و بعد از آن وارد جزییات آن شدند.

گزارش نهایی کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی روز گذشته به هیات رییسه مجلس ارائه شد و هیات رییسه نیز بعد از چاپ این گزارش را در اختیار نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار داد تا آنان پیشنهادهای خود را در مورد مفاد مصوبات کمیسیون تلفیق به مجلس ارائه کنند.

بررسی لایحه بودجه سال1397 کل کشور در کمیسیون تلفیق مجلس آخر یافت و این لایحه به هیات رییسه مجلس ارجاع شد، پیگیری نهایی به این لایحه کلان اقتصادی از یکشنبه آینده

نمایندگان مجلس شورای اسلامی بعد از ارائه گزارش کمیسیون تلفیق مجلس، 10 روز وقت دارند تا پیشنهادهای خود را به هیات رییسه مجلس ارائه کنند تا این پیشنهادها در کنار گزارش نهایی کمیسیون تلفیق مجلس در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی بررسی شود.

بررسی لایحه بودجه 97 کل کشور از یکشنبه هفته آینده – هشتم بهمن- در دو نوبت صبح و عصر و در صورت لزوم در سه نوبت در مجلس شورای اسلامی شروع می شود و بنا به گفته هیات رییسه مجلس شورای اسلامی بررسی آن دو هفته به طول می انجامد و احتمالا تا 22 بهمن ماه بررسی این لایحه در مجلس تمام می شود.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری، لایحه بودجه سال 1397 کل کشور را 19 آذر به عنوان نخستین لایحه بودجه قوه مجریه دوازدهم جهت بررسی و تصویب به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد.

جزییات آخرین تغییرات لایحه بودجه سال 97 کل کشور در مجلس

رییس جمهوری در وقت تقدیم لایحه بودجه سال آینده گفت: اگر بخواهم بودجه را در یک جمله خلاصه کنم این است که برمبنای اشتغال فراگیر و برطرف فقر و ایجاد عدالت هست، همچنین سقف بودجه مورد نظر دولت جهت سال آینده 11 میلیون و 949 هزار و 354 میلیارد و 674 میلیون ریال است.

در لایحه بودجه سال آینده، منابع بودجه عمومی دولت از لحاظ درآمدها و واگذاری دارایی های سرمایه ای و مالی و مصارف بودجه عمومی دولت از حیث هزینه ها و تملک دارایی های سرمایه ای و مالی، افزون بر چهار میلیون و 249 هزار میلیارد ریال است.

بررسی لایحه بودجه سال1397 کل کشور در کمیسیون تلفیق مجلس آخر یافت و این لایحه به هیات رییسه مجلس ارجاع شد، پیگیری نهایی به این لایحه کلان اقتصادی از یکشنبه آینده

از بااهمیت ترین مصوبات کمیسیون تلفیق در لایحه بودجه سال 97 کل کشور می توان به عدم زیاد کردن قیمت حامل های انرژی در سال 97، تعیین قیمت 55 دلاری جهت نفت و دلار 3500 تومانی، ممنوعیت زیاد کردن حقوق مقامات در سال آینده، پلکانی شدن زیاد کردن حقوق و تعیین سقف 18 درصدی جهت زیاد کردن حقوق کارمندان و تعیین معافیت مالیاتی حقوق های زیر دو میلیون و 300 هزار تومان در ماه جهت کارمندان و زیر یک میلیون و 800 هزار تومان در ماه جهت اصناف،ایجاد 800 هزار شغل تازه و تخصیص داده شده است 17 هزار میلیارد تومان جهت بودجه اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی، تخصیص داده شده است 174هزار میلیارد ریال در جهت حمایت از اشتغال دانش آموختگان اشاره کرد.

از تغییرات مهمی که در کمیسیون تلفیق مجلس نسبت به لایحه دولت ایجاد شد می توان به زیاد کردن وام ازدواج از 10 میلیون تومان به 15 میلیون تومان، عدم عوض کردن قیمت حامل های انرژی و عدم زیاد کردن عوارض خروج از کشور نام برد.

جزییات آخرین تغییرات لایحه بودجه سال 97 کل کشور در مجلس

علی اصغر یوسف نژاد سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس با بیان این که تقریبا تمام پیشنهادهای دولت در کمیسیون تصویب شده است هست، یادآور شد: در بعضی موارد بنا بر خرد جمعی پیشنهاد دولت از بین بردن شد و در جای دیگر به پیشنهاد دولت افزوده شد.

وی افزود: در این جلسات تلاش شد که هم نظر دولت و هم اوضاع مردم در نظر گرفته شود و در مصوبات کمیسیون اعمال شود.

**جزییات تغییرات بخش درآمدی لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق مجلس

اعضای کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در ابتدا وارد بررسی بخش های درآمدی لایحه بودجه سال 97 کل کشور شدند، در نخستین مصوبه ای که اعضای این کمیسیون مجلس تصویب کردند، نظر دولت در لایحه بودجه سال 97 کل کشور تامین شد و اعضای کمیسیون تلفیق مجلس با پیشنهاد دولت در لایحه موافقت کردند.

در تبصره یک بخش درآمدی لایحه بودجه سال 97 کل کشور در خصوص درآمدهای دولت از محل فروش نفت و میعانات گازی تصویب کردند که از درآمدهای نفتی دولت، 14.5 درصد سهم شرکت ملی نفت، 32 درصد صندوق توسعه ملی، 3 درصد مناطق نفت خیز و گازخیز و 53 درصد دیگر به دولت برمی گردد که با فرض قیمت هر بشکه نفت 55 دلار و قیمت هر دلار 3500 تومان و همچنین مبنای 2 میلیون و 600 بشکه از محل فروش نفت عددی را حدود 101 هزارمیلیاردتومان داریم.

سهم دولت از درآمدهای نفتی حدود 28 میلیارد دلار، شرکت ملی نفت 7.3 میلیارد دلار،مناطق نفت خیز و گازخیز 5 هزار میلیارد تومان، صندوق توسعه ملی 16 میلیارد دلار است.

اعضای کمیسیون تلفیق مجلس در تبصره 2 بخش درآمدی لایحه بودجه سال 97 کل کشور ضمن تامین نظر دولت در لایحه بودجه، دولت را مکلف کردند تا بدهی های خود را به بخش خصوصی،تعاونی و نهادهای عمومی غیردولتی از محل واگذاری اموال،دارایی ها و سهم الشرکه که متعلق به دولت است و همچنین موسسه های وابسته به دولت از طریق جدول ماده 18 پرداخت کند که حدود یک هزار و 220 میلیارد تومان هزینه دارد.

اعضای کمیسیون تلفیق همچنین در بررسی تبصره 3 بخش درآمدی لایحه بودجه سال 97 کل کشور تصویب کردند، تسهیلات تامین مالی خارجی (فاینانس) جهت طرح ها علاوه بر باقیمانده سهمیه سال قبل معادل 30 میلیارد دلار تعیین شد.

همچنین بر اساس بند دیگری از این تبصره، به دولت اجازه دادند جهت اجرای طرح ها نسبت به اخذ یا تضمین تسهیلات مالی و اعتباری یا کمک بلاعوض تا مبلغ 5 میلیارد دلار از دولت ها، موسسات مالی خارجی و بین المللی اقدام کند.

در این تبصره نیز اعضای کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی نظر دولت را تامین کردند.

در تبصره 6 بخش درآمدی لایحه بودجه سال 97 کل کشور، درخصوص سقف معافیت مالیات، حقوق و دستمزد، سقف معافیت حقوق و مزایای ماهیانه کارکنان دولت 2 میلیون تومان و هر سال 24 میلیون تومان درنظر گرفته شد و همچنین معافیت مالیات بخش شخصی نیز به میزان 18 میلیون تومان در سال تصویب شد که البته این مصوبه نیز نظر دولت در لایحه بودجه سال 97 کل کشور را تامین کرد.

اعضای کمیسیون تلفیق مجلس در بندی از تبصره 6 این لایحه مصوب کردند که عوارض آب، برق، گاز در سال 97 نسبت به سال 96 زیاد کردن قیمتی نخواهد داشت و عوارض آب، برق و گاز در سال آینده برابر با قانون مصوب سال 96 باقی می ماند در این مصوبه نیز نظر دولت در لایحه تامین شد.

اعضای کمیسیون تلفیق در تبصره 8 بخش درآمدی لایحه بودجه سال 97 کل کشور ضمن تامین نظر دولت، شهرداری ها را مکلف کرد قانون کم کردن آلودگی هوا را اجرا کنند و بر این اساس مبالغ جریمه از محل متوقف کردن خودروهای فاقد معاینه فنی در جهت کم کردن آلودگی هوا و توسعه و بهره برداری از حمل و نقل عمومی به شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران تخصیص داده شده است می یابد.

اعضای کمیسیون تلفیق مجلس در تبصره 9 بخش درآمدی لایحه بودجه سال 97 کل کشور نیز نظر دولت را تامین کردند و بر این اساس به دانشگاه ها و مراکز آموزشی و پژوهشی، پارک های علم و فناوری اجازه دادند تا سقف عملکرد درآمدی سال 96 از بانک ها تسهیلات اخذ کنند، این سیاستی است که می تواند جهت اجرای ماموریت به این مراکز به عنوان منبع مالی کمک کند.

اعضای کمیسیون تلفیق مجلس در بند ب تبصره 9 لایحه بودجه سال 97 کل کشور با پیشنهاد دولت مبنی بر اختصاصی کردن درآمدهای وزارت آموزش و پرورش و ادارات کل آموزش و پرورش استان ها مخالفت کردند.

اعضای این کمیسیون در بند ه تبصره 9 بخش درآمدی لایحه بودجه سال 97 کل کشور ضمن تامین نظر دولت، به وزارت آموزش و پرورش اجازه داده شد به منظور ساماندهی، بهینه سازی و کاربری بخشی از املاک و فضای آموزشی، ورزشی و تربیتی با ملاحظات آموزشی و تربیتی نسبت به احداث، بازسازی و بهره برداری از آنها اقدام کند.

همچنین در تبصره 10 بخش درآمدی لایحه بودجه سال 97 کل کشور، شرکت های بیمه ای مکلف شدند 275 میلیارد تومان از اصل حق بیمه شخص ثالث را طی جدولی که بر اساس فروش بیمه هر یک از شرکت های بیمه ای تعیین و به تصویب شورای عالی بیمه برسانند، این وجوه را در اختیار شرکت راهداری، نیروی انتظامی و اورژانس قرار دهند تا در امور منجر به کم کردن تصادفات هزینه شود.

اعضای کمیسیون تلفیق مجلس در تبصره 11 لایحه بودجه ضمن تامین نظر دولت، مقرر کردند دعاوی درمورد حفظ بیت المال به خاص در پرونده های مربوط به مطالبه دیه از بیت المال، اراضی و اموال دولتی و عمومی از پرداخت هزینه دادرسی در مراحل متفاوت معاف است.

اعضای این کمیسیون در تبصره 11 مقرر کردند در صورت پرداخت و تسویه حساب قبوض جریمه رانندگی به وسیله مالکان تا آخر آذر 97 جریمه دیرکرد ناشی از عدم پرداخت تا آخر سال 96 بخشیده شود که در این تبصره نیز نظر دولت تامین شد.

کمیسیون تلفیق در مصوبه دیگری دستگاه های اجرایی را مجاز کرد از محل فروش اموال مازاد نسبت به بازخرید کارکنان مازاد رسمی و غیررسمی و پرداخت پاداش خدمت به افرادی که بر اساس قانون بازخرید یا بازنشسته می شوند، اقدام کند.

دولت در تبصره 14بخش درآمدی لایحه بودجه سال 97 کل کشور، پیشنهاد زیاد کردن قیمت حامل های انرژی را داده بود که اعضای این کمیسیون با این زیاد کردن قیمت مخالفت کردند، بر اساس پیشنهاد دولت قرار بود 17 هزار و 400 میلیارد تومان از محل زیاد کردن حامل های انرژی درآمد کسب و این درآمد به سمت کارآفرین هدایت شود.

اعضای کمیسیون تلفیق مجلس بعد از مخالفت با این پیشنهاد دولت، به قوه مجریه اجازه دادند از محل املاک تملیکی تا سقف 10 هزار میلیارد تومان درآمد داشته باشد و این درآمد به سمت کارآفرین برود.

همچنین نمایندگان در بررسی بخش درآمدی پیشنهاد دولت در بخش اجرای قانون هدفمندی یارانه ها را تصویب کردند که بر اساس آن، دولت 37 هزار میلیارد تومان در این زمینه می تواند تخصیص داده شده است دهد.

اعضای کمیسیون تلفیق رقم پیشنهادی دولت را در تبصره 15 بخش درآمدی تصویب کردند. دولت پیشنهاد کرده است از 23 هزار میلیارد تومان یارانه نقدی و غیرنقدی، هفت هزار میلیارد تومان جهت کم کردن فقر مطلق به افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی ، سه هزار و 300 میلیارد تومان جهت یارانه نان و خرید تضمینی گندم و سه هزار و 700 میلیارد تومان جهت بخش سلامت تخصیص داده شده است یابد.

در بخش درآمدی تبصره 14 لایحه بودجه سال 97 در بخش حامل های انرژی طبق پیشنهاد دولت مبنی بر این که از محل زیاد کردن حامل های انرژی 17 هزار و 400 میلیارد تومان درآمد کسب می شود و این میزان به همراه 15 هزار میلیارد تومان دریافتی از صندوق توسعه ملی و همکاری بانک ها به همین میزان که عددی حدود 65 هزار میلیارد تومان می شود جهت کارآفرین هزینه می شود مورد موافقت اعضای کمیسیون تلفیق مجلس قرار گرفت.

همچنین اعضای این کمیسیون در بخش دیگری تصویب کردند تا 110 هزار میلیارد تومان بدهی افراد به دولت و مطالبات افراد از دولت تهاتر شود و به عنوان بدهی دولت به بانک مرکزی در سرفصل خاصی ثبت و درج شود ،بدون این که پایه پولی عوض کردن کند که این عنوان اثرات روانی، اقتصادی و گردش پولی تازه در جامعه به وجود می آورد.

اعضای کمیسیون تلفیق مجلس در بخش درآمدی این لایحه نظر دولت را در مورد جریمه غایبین خدمت سربازی تامین کردند که بر این اساس جهت صدور کارت معافیت جهت افراد زیر دیپلم 10 میلیون تومان، دیپلم 15 میلیون تومان، فوق دیپلم 20 میلیون تومان، لیسانس 25 میلیون تومان، فوق لیسانس 30 میلیون تومان تعیین شد.

همچنین دکترای عمومی علوم پزشکی 35 میلیون تومان، دکترای تخصصی غیرپزشکی 40میلیون تومان و دکترای تخصصی علوم پزشکی و بالاتر 50 تومان تعیین شد.

با تصویب اعضای کمیسیون تلفیق به ازای هر سال غیبت مازاد بر 8 سال 10 درصد مازاد بر جریمه پایه اضافه می شود. همچنین جهت مشمولان متأهل 5 درصد و دارای فرزند به ازای هر فرزند 5 درصد مجموع مبلغ جریمه کسر می شود.

در بند دیگری از این مصوبه، فرزندان مشمولان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی 70 درصد تخفیف دارند و تا آخر سال 97 به صورت نقد و اقساط می توانند مبلغ جریمه را پرداخت کنند و بعد از تسویه کارت آنها صادر می شود.

اعضای این کمیسیون در مصوبه دیگری تصویب کردند درآمدهای مربوط به خدمات زمین شناسی، اکتشافات و خدمات آزمایشگاهی زمین شناسی اختصاصی محسوب می شود.

بر اساس مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق صندوق بازنشستگی فولاد در 55 درصد از سود شرکت دخانیات سهم دارد و 100 درصد سود مربوط به صندوق بازنشستگی به حساب صندوق بازمی گردد و هر سال در جهت حقوق و درمان بازنشستگان فولاد مصرف می شود که در این مصوبه نیز نظر دولت تامین شد.

واگذاری 50 هزار واحد مسکن مهر فاقد متقاضی با هماهنگی وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی به کمیته امداد و بهزیستی در سال 97 از دیگر مصوبات بخش درآمدی لایحه بودجه سال 97 بود که در این بخش نظر دولت تامین شد.

اعضای کمیسیون تلفیق مجلس در تبصره دیگری نظر دولت در لایحه بودجه سال 97 کل کشور را تامین کردند که بر این اساس، دولت تا سقف 26 هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی منتشر می کند و منابع این بخش از اوراق را صرف طرح های نیمه تمام، طرح های ساماندهی دانشگاه ها و طرح های استانی می کند.

**جزییات تغییرات بخش هزینه ای لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق مجلس

اعضای کمیسیون تلفیق مجلس در نخستین مصوبه بخش هزینه ای، با پیشنهاد دولت در لایحه در مورد عوارض خروج از کشور موافقت کردند، بر این اساس عوارض خروج از کشور جهت سفرهای غیرعتبات عالیات 220هزار تومان تعیین شد که این مصوبه دقیقا همانند مصوبه دولت در لایحه است

ولی اعضای این کمیسیون با نظر دولت در مورد عوارض سفر به عتبات عالیات مخالفت کردند، دولت در لایحه بودجه 97 پیشنهاد عوارض 110 هزار تومان جهت سفر به عتبات عالیات را لحاظ کرده بود ولی بر اساس مصوبه مجلس عوارض جهت زائران عتبات عالیات (سوریه،عراق، عربستان) بر اساس قانون بودجه سال 97 خواهد بود یعنی مبالغ عوارضی جهت این بخش همانند سال گذشته خواهد بود و زیاد کردن نخواهد یافت.

همچنین عوارض خروج از کشور جهت زائران اربعین نیز که قصد سفر به عراق را دارند که مدت وقت آن 40 روز خواهد بود از پرداخت عوارض معاف هستند.

اعضای کمیسیون تلفیق مجلس دهم در مصوبه دیگری در بخش هزینه ای نظر دولت را تامین کردند که بر این اساس، بانک های عامل مجاز هستند در سال 1397 مبلغ 40 هزار میلیارد ریال تسهیلات از محل منابع در اختیار از جمله منابعی که با تصویب هیات عامل صندوق توسـعه ملـی در آن بانک ها سپرده گذاری شده است است جهت خرید تجهیزات و به روزرسانی آزمایشگاه ها و کارگاه های دانشگاه ها و موسسات آموزشی و پژوهشی و فناوری براساس فهرست مورد توافق وزارتخانه ها و سـازمان های ذی ربط و شرکت برنامه و بودجه کشور و با تصویب هیات امنای آنها پرداخت کنند.

تضمین این تسهیلات بعد از تصویب هیات امنا بر عهده مراکز فوق الذکر بوده و بعد از تنفس دو ساله از محل درآمد اختصاصی آنها و متناسب با میزان دریافتی و مبتنی بر زمانبندی مورد تفاهم با بانک ها بازپرداخت می شود.

بر اساس مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق مجلس در بخش هزینه ای، حقوق و مزایای مستمر کارکنانی که در سال 96 بیش از 50 میلیون ریال است و حقوق و مزایای مستمر مقامات عنوان ماده 71 قانون مدیریت خدمات کشوری و مدیران عامل و اعضای هیئت مدیره، رییسان دستگاه های اجرایی عنوان ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه و شهرداران مراکز استانها و دریافتی اعضای شوراهای اسلامی شهر مراکز استانها در سال 96 زیاد کردن نمی یابد و هرگونه زیاد کردن حقوق و مزایا، فوق العاده ها و کمک هزینه ها و ایجاد کمک هزینه تازه تحت هر عنوان و از هر محل ممنوع و تصرف غیرقانونی دراموال محسوب و مرتکبین مشمول مجازات مقرر در ماده 598 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) خواهند بود.

رییسان سه قوه، معاون اول مدیر جمهور، نواب رییس مجلس شورای اسلامی ، وزرا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و اعضا شورای نگهبان، معاونین رییس جمهوری ، استانداران و سفرا ، معاونین وزرا مشمول این مصوبه می شوند.

ممنوعیت زیاد کردن حقوق مقامات از پیشنهادات کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی بود.

همچنین براساس مصوبه دیگری، دولت مکلف شد حقوق و مزایای مستمر گروه های متفاوت حقوق بگیر دستگاه های اجرایی عنوان ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه و اعضای هیات علمی و قضات رابه گونه ای زیاد کردن دهد که میانگین رشد حقوق و مزایای مستمر کارکنانی که در سال 96 کمتر از 50 میلیون ریال هست، به صورت پلکانی نزولی، به میزان 10 درصد باشد که حداکثر میزان زیاد کردن 18 درصد خواهد بود.

طبق مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق، پاداش آخر خدمت عنوان قانون پرداخت پاداش آخر خدمت و بخشی از هزینه های ضرروی کارکنان دولت و پاداش های مشابه به مقامات، روسا، مدیران و کارکنان کلیه دستگاه های اجرایی عنوان ماده 29 قانون برنامه ششم از جمله وزارت اطلاعات، نیروهای مسلح و شرکت انرژی اتمی کشور عزیزمان ایران حداکثر معادل هفت برابر حداقل حقوق و مزایای عنوان قانون 76 قانون مدیریت خدمات کشوری در ازای هر سال خدمت ( تا سقف 30 سال) که از لحاظ بازنشستگی و وظیفه ملاک محاسبه قرار می گیرد، خواهد بود.

اعضای کمیسیون تلفیق مجلس در مصوبه دیگری نظر دولت را تامین کردند که بر اساس آن، شهرداری های کشور و شرکت های وابسته می توانند تا سقف هشت هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی منتشر کنند که 50 درصد از این اوراق در زمینه طرح های قطار شهری و حمل و نقل صرف شود.

در مصوبه دیگری، دولت می تواند اسناد خزانه اسلامی با سررسید سه ساله جهت طرح های تملک دارایی سرمایه ای، خرید تضمینی محصولات کشاورزی، بدهی های شرکت پایه ای بیمه سلامت و مطالبات تولیدکنندگان برق تا میزان 15 هزار میلیارد تومان منتشر کند، همچنین تا سقف پنج هزار میلیارد تومان بدهی های قطعی خود را با اشخاص حقیقی و حقوقی، تعاونی و بخش شخصی از این محل تسویه کند.

بر اساس مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق مجلس که نظر دولت تامین شد، دولت همچنین می تواند تا سقف 10 هزار میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی با سررسید کمتر از یک سال جهت پروژه های عمرانی منتشر کند که سرمایه گذاری طرح های نفت و گاز با اولویت میادین یکسان به وسیله وزارتخانه های نفت و صنعت، تا سقف 5 هزار میلیارد تومان منتشر شود.

همچنین بر اساس مصوبه دیگری، وزارت نفت می تواند از طریق شرکت های دولتی تابع خود تا سقف سه میلیارد دلار جهت بازپرداخت بدهی سررسید شده است پیمانکاران قرارداد بیع متقابل طرح های بالادستی نفت و گاز تخصیص داده شده است دهد.

براساس مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق، دولت 70 میلیارد تومان جهت طرح های آبرسانی در زمینه تامین آب شرب روستایی و عشایری باید تخصیص داده شده است دهد و یک هزار و 280 میلیارد تومان نیز جهت توسعه شبکه های برق روستایی و تولید برق تجدیدپذیر باید تخصیص داده شده است دهد.

اعضای کمیسیون تلفیق مجلس در مصوبه دیگری نظر دولت را تامین کردند که بر اساس آن، طرح های توسعه ای شرکت های توسعه ای بخش صنعت و معدن با همکاری 51 درصدی بخش شخصی و تعاونی که مشمول بر ایدرو و ایمیدرو انجام شود، همچنین بانک های عامل از محل منابع در اختیار و منابعی که صندوق در اختیار این بانک ها سپرده گذاری کرده، تسهیلات ارزی جهت سرمایه گذاران بخش شخصی و تعاونی و شهرداری ها در جهت توسعه حمل و نقل درون شهری و برون شهری ارائه کند.

براساس مصوبه کمیسیون تلفیق، بانک های عامل مجازند که تا سقف 40 هزار میلیارد ریال تسهیلات از محل منابع در اختیار و منابع سپرده گذاری شده است به وسیله صندوق توسعه ملی جهت خرید تجهیزات و به روز رسانی آزمایشگاه ها، دانشگاه ها و موسسات آموزشی و پژوهشی تسهیلات پرداخت کنند.

بر اساس مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق مجلس، دستگاه های عنوان ماده پنج قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه و شوراهای اسلامی شهر و دِه مکلف شدند به گونه ای اقدام و نظارت کنند که در سال 1397 تعرفه، عوارض و بهای خدمات از جمله تعرفه و ارزش نسبی خدمات بهداشتی و درمانی و دریافتی پزشکان نظام پزشکی، مهندسان نظام مهندسی ساختمان، کشاورزی، وکلا، کارشناسان دادگستری، نظام دامپزشکی و امثال آن، غیر از موارد مصرح در این قانون زیاد کردن نیابد، بر این اساس، زیاد کردن هر گونه تعرفه، عوارض و بهای خدمات به وسیله دستگاه ها و نهادهای مذکور به هر نحو ممنوع است.

تعرفه خدماتی که به وسیله بخش شخصی به استناد موارد فوق الذکر ارایه می شود، مشمول این بند نبوده و تعرفه آنها معادل قیمت تورم اعلامی سال 1396 بانک مرکزی زیاد کردن پیدا می کند.

تعرفه و خدماتی که به وسیله بخش شخصی به استثنا موارد فوق ارایه می شود مشمول این ممنوعیت نیست و تعرفه آنها مطابق تورم اعلامی سال 1396 قابل زیاد کردن است.

اعضای کمیسیون تلفیق مجلس در این مصوبه نظر دولت را تامین کردند.

**جدول 17 ردیف های هزینه ای لایحه بودجه از بین بردن شد

جدول 17 ردیف های هزینه ای که مربوط به بودجه بعضی از موسسات آموزشی و فرهنگی بود، از بین بردن شد، اعتبار این بخش 200 میلیارد تومان بود که 80 درصد این اعتبار به ایثارگران جهت تسهیلات و 20 درصد دیگر در اختیار تسهیلات معلولان قرار گرفت

اعضای کمیسیون تلفیق مجلس در مصوبه دیگری نظر دولت را تامین کردند که بر این اساس، دولت مکلف شد جهت حمایت از کشاورزان در غالب جبران بخشی از یارانه سود و کارمزد سود ، تسهیلات بانکی ، و کمک های بلاعوض ، پرداخت یارانه ها و سایر مشوق ها را از محل طرح های کمک های فنی اعتباری بخش کشاورزی و منابع طبیعی تخصیص داده شده است دهد.

بر اساس مصوبه دیگر این کمیسیون دولت مکلف شد، بخشی از داروهای بیماران ناباروری را مشمول بیمه سلامت قرار داده و بخشی از هزینه بیماران متابولیک، ام اس و بال پروانه ای و اوتیسم را همانند بیماران خاص محاسبه و پرداخت کند.

در مصوبه دیگری اعضای این کمیسیون نظر دولت را تامین کردند که بر اساس آن، پرداخت های شرکت های بیمه گر درمانی پایه باید جهت خدمات سرپایی تخصصی حداکثر طی مدت سه ماه بعد از تحویل اسناد در شهرهای زیر 100هزار نفر اجرایی شود و ارایه کنندگان خدمات در سطوح متفاوت مناطق فوق در اولویت قرار گیرند.

همچنین بر اساس مصوبه دیگری، به منظور تشویق مشتریان بانک و تسویه مطالبات بانک ها و موسسات مالی و اعتباری چنانچه مشتریان بدهی خود را تا آخر شهریورماه 97 تسویه کنند ،بانک ها مکلف هستند جرایم مربوطه را ببخشند.

تمامی احکام صادره ورشکستگی علیه بانک های رسمی کشور که صادر شده است یا استناد می شود در هر مرحله ای متوقف و جهت پیگیری هیاتی متشکل از عضو کمیسیون اصل 90 مجلس، نماینده بانک مرکزی،نماینده دادستان کل کشور و نماینده دیوان عالی کشور تشکیل و تصمیم گرفته می شود، حکم آن ها مورد نیاز الاجراست.

طبق مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق مجلس که نظر دولت تامین شد، بنیاد شهید و امور ایثارگران می تواند به تعداد چهار هزار و 500 فقره وام مسکن از محل سهمیه سال 1397 را جهت ایثارگرانی که در سنوات قبل از این تسهیلات خود را استفاده کرده اند، مجددا تخصیص دهد.

بر این اساس، کلیه دستگاه های مشمول ماده 29 برنامه ششم توسعه و ماده پنج قانون مدیریت خدمات کشوری مجاز نیستند از سپرده گذاری کوتاه و بلندمدت خود نزد بانک سود دریافت کنند و حساب های آن ها که تحت هر عنوانی قبل از تصویب این قانون افتتاح شوند، سود آنها به حساب های اختصاصی آن ها نزد دستگاه ، واریز و به صورت 100 درصد تخصیص یافته بر اساس قانون محاسبات عمومی هزینه شود، دیوان محاسبات مجاز به پیگیری این حساب ها است.

باتلاش کمیسیون تلفیق بررسی لایحه بودجه سال 97 کل کشور روز گذشته در این کمیسیون آخر یافت و مصوبات این کمیسیون به عنوان گزارش کمیسیون تلفیق از لایحه بودجه سال آینده جهت بررسی به نمایندگان مجلس ارائه شد.

حال باید منتظر بود آیا گزارش کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی نظر نمایندگان مجلس شورای اسلامی را تامین می کند یا پیشنهاد بازگشت به لایحه دولت در هر بندی از آن یا پیشنهادهای کمیسیون های تخصصی و نمایندگان در مجلس رای می آورد.

واژه های کلیدی: کمیسیون | بودجه کشور | مصوبه مجلس | لایحه بودجه | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs